Vápník je jedním z nejdůležitějších minerálů pro naše kosti. Je nezbytný pro tvrdost a pevnost kostí a zubů. Kromě toho se podílí i na správném fungování nervové a svalové soustavy, na činnosti srdce a srážlivosti krve. Téměř veškeré množství v těle (udává se až 99 %) najdeme v kostech a zubech. Ne nadarmo se říkávalo, že každé dítě stálo matku jeden zub. Tato dávná zkušenost znamená, že v případech zvýšených nároků (např. v těhotenství) sáhne tělo při nedostatečném přísunu k „zásobárně“, za kterou mohou být zuby v tomto případě považovány. Rovněž s přibývajícím věkem se zhoršuje schopnost vápník vstřebávat a dochází k jeho poklesu v krvi. To vede ke zvýšené produkci látky zvané parathormon, který zapříčiní vyplavování vápníku z kostí. Kosti jsou pak křehčí a náchylnější ke zlomeninám, objevuje se osteoporóza.

 Lze tedy říci, že vápník je důležitý jak pro prevenci, tak pro samotnou léčbu osteoporózy. Pokud není jeho přísun z potravy dostatečný, je nutné ho doplnit formou léků nebo doplňků stravy. Je vhodnější ho podávat navečer, v jednotlivé dávce do 500mg. Počet dávek je nutné upravit vzhledem ke složení jídelníčku. Skupiny se zvýšenými nároky na přísun vápníku jsou především dospívající (období intenzivního růstu), dospělí nad 50let a těhotné a kojící ženy.

Doporučená množství vápníku na den jsou následující:

Děti 210 – 800 mg/den

Dospívající 1300 – 1500 mg/den

Dospělí do 50 let 800 – 1000 mg/den

Dospělí nad 50 let 1200 – 1500 mg/den

Těhotné a kojící ženy 1200 mg/den

Po jakých potravinách tedy sáhnout, pokud potřebujeme vápník doplnit? Zcela určitě k nim patří tvrdý sýr ementál, eidam, niva, měkký tučný tvaroh, netučný tvaroh, mléko, bílý jogurt, sušené fíky, květák, sardinky v oleji, kapusta, brokolice, kefír, ale i bílá čokoláda, mandle, pórek nebo špenát.