Dnes naposledy zavítáme mezi vybranou společnost jedovatých krasavic a je to společnost opravdu vybraná.

BOLEHLAV PLAMATÝ

Statná, mohutná bylina, podobná mrkvi, s fialově skvrnitým stonkem. Silně páchne po myšině. Roste na rumištích, opuštěných místech i u sídlišť. Špatná pověst bolehlavu se táhne již od starověku a středověku, kdy proslul jako travičská rostlina a dokonce byl i součástí smrtícího koktejlu pro odsouzence. Jedovatost je zapříčiněna především obsahem alkaloidů (koniin, konicein), potíže může způsobit i čichání čerstvé nati. Otrava se projevuje pálením v krku, zvracením, průjmem, bolestí břicha, dochází k poruchám smyslů, ochromení a zadušení při plném vědomí. Lékařská pomoc je naprosto nezbytná. 

BOLŠEVNÍK OBECNÝ

Mohutná bylina, rovněž podobná mrkvi. Po rozemnutí silně páchne. Vyskytuje se především na vlhkých místech, kolem potoků, příkopů apod. Zde najdeme i příbuzný zplanělý bolehlav velkolepý. Obě rostliny obsahují fotosensibilní látky, které při kontaktu s kůží způsobují silné alergické reakce, projevující se pálením, svěděním, vznikem puchýřů a ekzémů. Sluneční záření problémy zesiluje.

RULÍK ZLOMOCNÝ

Český i latinský název rostliny nám napovídá, o jak nebezpečnou rostlinu jde. Latinsky Atropa bella-donna – Atropa byla sudička, která přestřihovala nit života. Bella-donna – krásná paní – je odkaz na skutečnost, že si ženy šťávu z bobulí rulíku kapaly do očí, aby se jim rozšířily zorničky a jejich pohled získal na kráse a ohnivosti. Poměrně vysoká rostlina, roste v listnatých lesích na světlých místech, s hnědofialovými zvoncovitými květy. Plodem je tmavá bobule, obsahující největší množství alkaloidů (atropin, scopolamin, hyoscyamin a další). Jedovatá je však celá rostlina. Otrava se projevuje zrudnutím, zornice jsou rozšířené, sliznice suché. Tep se zrychluje, může dojít k blouznění, zuřivosti, poruchám vědomí, ochromení dechu. Ohrožené jsou především děti, které si mohou bobule splést s lesními plody. Otrava postihuje i zvířata. Imunní vůči jedu je např. králík, ale jeho maso se požitím rulíku stává jedovatým. Účinné látky se využívají především v očním i vnitřním lékařství.