Dnes si trochu odpočineme od různých diet, kterým jsme se již několikrát věnovali. Začátek roku s nimi sice souvisí, především s těmi redukčními, ale tím se zabývat nebudeme. Začít likvidovat nechtěná kila můžeme každý den a není nutné čekat na začátek nového roku. A navíc, pokud to myslíme vážně, je určitě vhodné nechat si poradit, například i v lékárně. Na internetu najdete seznam lékáren, jejichž pracovníci si prohloubili své vzdělání právě v této problematice a rádi vám poradí.
Místo toho se podíváme na rostlinu, kterou můžete najít v mnoha zahradách a o jejíchž blahodárných účincích se přesvědčila i dlouhá řada generací před námi. A co je to tedy za čarodějnou rostlinu? Jedná se o rakytník řešetlákový. Je to poměrně vzrostlý keř, dorůstá velikosti od dvou do deseti metrů. Je rozložitý, takže musíte počítat s dostatečným prostorem, pokud se rozhodnete ho pěstovat na zahradě. Dále nesmíte zapomenout na to, abyste vysadili samčí i samičí rostlinu, jinak se plodů těžko dočkáte. Listy jsou stříbřité, plodem jsou oranžové nebo načervenalé peckovičky, až 1cm dlouhé. S úspěchem ho lze pěstovat i na chudých půdách, je vhodný i pro rekultivaci krajiny. Snáší i chladnější podnebí. Nemá rád stinná a zamokřená místa. Rozrůstá se bočními výrostky, takže i to je třeba vzít do úvahy.
Nejčastěji využívané jsou plody. Obsahují olej, cukry, organické kyseliny, velké množství vitamínu C, vitamíny řady, B, dále A, D, F, K , P a další biologicky aktivní látky. Podobné látky jsou i v dalších částech rostliny, jako jsou listy, větvičky, kůra apod., ale je jich tam menší množství.
Rakytníkový olej je tmavě oranžová tekutina. Lze jej užít vnitřně i zevně. Při zevním použití najde uplatnění při hojení ran, obnově kožního epitelu, při popáleninách nebo omrzlinách. Při vnitřním užití se využívá jako zdroj vitamínů. Podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu, pomáhá při detoxikaci organismu.
Plody používáme nejčastěji sušené a rozemleté na prášek. Není vhodné podávat večer, neboť může navodit nespavost. Čaj se nejčastěji připravuje z listí nebo kůry, využívána je i tinktura nebo sirup. Také zde se vyhneme večernímu podávání.
Užití rakytníku můžeme obecně shrnout takto – užíváme u všech stavů při rekonvalescenci, při zánětlivých nebo infekčních onemocněních, při oslabení, pro celkové posílení imunity a organismu. Je možné užívat i u nádorových onemocněních. Rakytník je rostlina ne plně doceněná a má široké využití v doplňkové léčbě různých chorob.