Toto onemocnění je jedno z nejčastějších, které přenáší klíšťata. Patří mezi nemoci, přenosné ze zvířat na člověka. Přenáší se přisátím klíštěte na nakažené zvíře a následně na člověka. Čím dříve je klíště odstraněno, tím lépe.  Boreliózu nepřenáší bodavý hmyz, protože nesaje krev tak dlouho, aby se stihl infikovat bakterií.

Většina lidí se dokáže s infekcí díky imunitnímu systému vypořádat bez potíží. Tělo vytvoří protilátky, které pak svědčí o předcházejícím kontaktu s infekcí. Onemocnění se pak projeví jen asi u 5 – 20% infikovaných lidí.

Onemocnění, pokud není léčené, probíhá ve třech stádiích. První příznaky se mohou objevit týdny až měsíce po přisátí klíštěte.

V prvním stadiu se mezi dvěma dny až pěti týdny objevuje v místě přisátí na kůži červená skvrna. Obvykle má průměr kolem 5 cm (může být i větší) a má bledý střed. Nebývá bolestivá, takže ji lze i snadno přehlédnout. Můžou se vyskytnout i průvodní příznaky, jako je únava, bolest ve svalech, kloubní bolesti, zvětšené uzliny.

Druhé stadium, pokud není nasazena antibiotická léčba, nastupuje až několik měsíců od nákazy. Projevuje se nejčastěji postižením nervového systému (zánět mozkových blan s projevy bolesti hlavy, ztuhlosti šíje, světloplachosti) nebo jako obrna lícního nervu, ztuhlost svalů, třes, závratě. Zasaženy mohou být i klouby, oko, vzácně i srdeční sval.

Pokud není ani v předchozím stadiu nasazena léčba antibiotiky, přechází onemocnění do třetího stadia, kdy jsou postiženy nejčastěji klouby, nervy a kůže. Toto postižení je už ale vyvolané autoimunitní odpovědí organismu.

Čím dříve je léčba zahájena, tím lepší jsou vyhlídky na uzdravení. Při stanovení diagnózy se vychází z vývoje přisátí klíštěte, klinických příznaků a stanovení protilátek. Je ale nutno vzít v úvahu, že se tvoří 3. – 6. týden po přisátí a navíc imunitní systém je vytváří při jakémkoliv kontaktu, aniž by muselo dojít k onemocnění.

Takže pokud najdete na sobě klíště, nepodléhejte panice. Co nejdříve ho odstraňte, důkladně postižené místo vydezinfikujte (i před odstraněním) a pečlivě sledujte po dobu 4 – 6 týdnů. Pokud se objeví výše popsané příznaky na kůži, eventuálně po několika dnech se vyskytnou příznaky chřipky, určitě co nejdříve navštivte lékaře.

Jakou tedy máme možnost ochrany? Není bohužel k dispozici očkovací látka, takže je na místě prevence. Používání repelentů, oděvů s dlouhými rukávy a nohavicemi při pobytu v přírodě a důkladná kontrola po návratu a co nejrychlejší odstranění přisátého klíštěte s dezinfekcí daného místa.