Toto téma by nemělo zůstávat tabu a žena by měla vědět, s čím se bude muset vyrovnat a přijmout to, aby její život byl i nadále uspokojivý a prožila si ho naplno.

Klimakterium je stav, který potká každou ženu. Většinou se to týká věku mezi 45. až 55. rokem, ale může pochopitelně nastat i dříve, event. může být vyvoláno uměle – chirurgickým odstraněním vaječníků. Ty jsou totiž zodpovědné za produkci většiny ženských hormonů.

Obvyklými a velmi často i prvními příznaky je nepravidelná menstruace, zkrácení či naopak prodloužení cyklu a různá síla krvácení. Pokles hladiny hormonů s sebou přináší celou řadu průvodních příznaků, které bývají pro ženu – a svým způsobem nejen pro ni – nepříjemné.

Mezi nejnápadnější můžeme zařadit noční pocení, poruchy spánku, bušení srdce, návaly horka spojené se zčervenáním, bolesti hlavy. Často se objevují i nervozita, podrážděnost, náladovost, úzkosti až deprese. Ženy mívají pokles sebevědomí, dostavuje se pocit neatraktivnosti, chybí uspokojení z práce i života.

Další příznaky nebývají na první pohled zjevné, o to jsou ale záludnější. Dochází ke změnám vaginální sliznice, je sušší, tenčí, náchylnější k infekcím. Objevují se potíže s močením – častější frekvence i náhlý únik moči – inkontinence. Rovněž kůže se ztenčuje, přibývá vrásek, ubývá pružnosti.

Velmi nebezpečná je osteoporóza, kdy dochází k úbytku kostní hmoty – dochází ke změně jejich hustoty – a výrazně stoupá riziko zlomenin.  Objevují se i metabolické poruchy – cukru, tuků apod., což vede opět k vyšším zdravotním rizikům.

I když to může vypadat beznadějně, rozhodně není nutné se tomu poddávat. Pomoc je možná, ať už přímo formou léků s obsahem hormonů, které se tak do těla doplňují, nebo ke zmírnění příznaků lze použít bylinky, čínskou medicínu či akupunkturu. Důležité je dodržovat životosprávu, věnovat se svým koníčkům, udržovat se v kondici vhodným pohybem, omezit tučná, kořeněná a sladká jídla, alkohol a kouření a především – uchovávat si dobrou náladu a nebát se o svých potížích s odborníky mluvit a řešit je.