Ten kašle, ten kýchá, další chodí s kapesníkem u nosu, prostě a jednoduše období chřipek a nachlazení je v plném proudu. Ponechme stranou klasickou léčbu, kterou nám nabízí moderní medicína a pojďme se podívat na možnou alternativu – homeopatii.

Každý potvrdí, že nejlepší je prevence. Velmi rozšířené je použití přípravku Oscillococcinum. Preventivně se užívá 1 tuba týdně. Necháváme rozpustit v ústech, nejlépe pod jazykem. V začátku onemocnění použijeme Oscillococcinum v dávce 3xdenně tuba přibližně po 6 hodinách, u rozvinutých příznaků je to pak 2x denně (ráno a večer) po dobu 1-3 dnů.

Sulfur 15CH se užívá 1x denně po celé období, kdy hrozí možná nákaza. Někdy se může objevit náznak chřipkového onemocnění, to je znamení, že homeopatikum funguje správně. Tyto průvodní příznaky brzy odezní. Silicea 9CH se používá u dětí, které bývají často nemocné. Užívá se 1x denně, měsíc před nástupem zimního chřipkového období.

Další z možných eventualit je Paragrippe. Rozpouští se v ústech každou hodinu dvě tablety, při zlepšení stavu se postupně vysazuje. Při jasně definovaných příznacích lze vybrat i monokomponentní (jednosložkový) homeopatický přípravek (Rhus toxicodendron, Bryonia alba, Gelsemium sempervirens a další). Pro období doznívání příznaků můžeme zvolit Supfur iodatum nebo Pulsatillu, podle průvodních příznaků.

Na rýmu, která často onemocnění doprovází, pak můžeme vybrat přípravek podle konkrétních projevů. Z polykomponentních (mnohosložkových) je pak na trhu k dispozici Coryzalia. Rozpouští se v ústech 1 tableta každou hodinu, se zlepšením stavu se postupně vysazuje.

Častou komplikací akutní rýmy může být otitida-bolesti ucha, nehnisavý zánět středního ucha nebo zánět Eustachovy trubice. U opakujících se otitid je vhodné již při nástupu rýmy podávat 1-2x denně Kalium muriaticum 15CH po dobu 1 týdne.

Uplatnění homeopatik najdeme i při různých typech kašle, aftech v ústech a dalších projevech chřipky a nachlazení (POZOR: neplést si nachlazení a chřipku).

Očkování proti chřipce chrání skutečně jen před určitými kmeny chřipky, nikoliv před nachlazením.  V lékárně Vám rádi poradíme s výběrem konkrétního vhodného přípravku právě pro Vás.